Zdrowie. Mam wąsy na raka

Zdrowie. Mam wąsy na raka

Opublikowany

Wąs, pląs lub hajs – tak zachęca hasło na stronie polskiego oddziału Movember. Przez cały listopad, na całym świecie trwa akcja informacyjna i edukacyjna na temat męskich nowotworów. "Movember challenege" pokazuje, jak poważnie należy potraktować swoje zdrowie i jak o nie dbać.

Ogólnoświatowe statystyki mówią o 1.1 miliona nowych przypadkach raka prostaty i 49.000 – jąder diagnozowanych rocznie. Tylko w Polsce każdego roku umierają tysiące mężczyzn, dlatego tak ważne jest budowanie świadomości społecznej na temat profilaktyki i leczenia męskich chorób, w szczególności nowotworów. Mężczyźni szczególnie zaniedbuje swoje zdrowie seksualne i reprodukcyjne, a dane pokazują, że zachorowalność na ich nowotwory jest niewiele mniejsza, jeśli nie dorównuje, kobiecym. Dlatego co roku, w listopadzie, odżywa ruch Movemeber, który pacjentom na całym świecie przypomina o konieczności badań. W akcję włącza się także serwis ZnanyLekarz.

Strona główna ZnanyLekarz
 
Rak prostaty – czym jest, objawy czynniki ryzyka, leczenie
To drugi najczęściej diagnozowany nowotwór u mężczyzn, zwykle bezobjawowy. Najczęściej niepokojącą oznaką jest łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH) lub infekcja, ale także osłabienie strumienia moczu, częstomocz, wydłużenie czasu oddawania moczu, przerywany strumień moczu czy oddawanie moczu w nocy. Najważniejsze czynniki sprzyjające zachorowaniu to: wiek, wywiad rodzinny oraz grupa etniczna. Sam nowotwór uaktywnia się najczęściej w postaci zaawansowanej. Leczenie, w zależności od stadium choroby, wieku oraz ogólnego stanu pacjenta, polega na zastosowaniu zabiegu chirurgicznego lub radioterapii.

Rak jąder – mężczyźni badajcie się! 
Stanowi około 1% wszystkich męskich nowotworów. W grupie czynników ryzyka znajdują się wiek, wywiad rodzinny oraz obciążenie wnętrostwem, tzw. niezstąpieniem jąder. Objawy, które mogą towarzyszyć chorobie to, m.in. guzek lub obrzęk na jądrach, zmiana kształtu jąder czy uczucie ciężkości w mosznie, ale także ból w dolnej części brzucha lub pachwiny. Niemniej najistotniejsze jest zapobieganie chorobie, czyli badania profilaktyczne. W przypadku tego typu nowotworu niezwykle ważne jest samobadanie, które każdy mężczyzna powinien wykonywać przynajmniej raz w miesiącu.

- Z raportu Nationale-Nederlanden „Miej serce do zdrowia” wynika, że ponad 3/4 Polek i 2/3 Polaków deklaruje, że prowadzi zdrowy tryb życia, ale tylko 25% mężczyzn dostrzega potrzebę badań. Takie akcje jak Movember, które są skierowane głownie, ale nie tylko do panów, mają za zadanie podnoszenie świadomości profilaktyki i są nam bardzo potrzebne  -mówi Iwona Dziedzic-Gawryś, PR Manager w ZnanyLekarz.pl. - Na znak poparcia idei zmieniliśmy wizerunek naszych lekarzy na stronie głównej portalu – zapuścili wąsy. Włączamy się również w zbiórkę funduszy na konto Fundacji, które zostaną wykorzystane na badania profilaktyczne w kierunku raka prostaty i jąder u mężczyzn. Zachęcamy również do udziału w konkursie – „Zapuść wąs i pokaż, że dbasz o męskie zdrowie” na naszym fanpageu ZnanyLekarz – dodaje Iwona Dziedzic-Gawryś.  

Infografiki - ogólnoświatowe statystyki dotyczące raka prostaty i jąder.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

ZL_rak_prostaty.jpg

|

Pobierz
Movember16__10_.jpg

|

Pobierz
ZL_strona_g__wna.png

|

Pobierz
ZL_rak_j_der.png

|

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.