Czy lekarze w Polsce są szczęśliwi?. Wyniki międzynarodowego raportu "Szczęśliwy Lekarz 2017"

Czy lekarze w Polsce są szczęśliwi?. Wyniki międzynarodowego raportu "Szczęśliwy Lekarz 2017"

Opublikowany

81% lekarzy w Polsce deklaruje, że są szczęśliwi. Decydują to tym głównie rozwój personalny oraz wynagrodzenie. To najważniejsze wyniki badania organizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Szczęścia, które przypada 20 marca.

- Ginekolodzy, stomatolodzy, psychiatrzy, ortopedzi i kardiolodzy – lekarze tych specjalizacji deklarują największy poziom szczęścia wśród lekarzy w Polsce. Rozwój personalny (27%) oraz wynagrodzenie (22%) to główne powody satysfakcji. Na dalszych miejscach znalazły się: pomoc innym (18%), uznanie (11%) i kontakt z ludźmi (9%).
- 55% lekarzy nie jest zadowolonych ze swojej pensji.
- Z badań porównawczych przeprowadzonych w sześciu krajach, w których są obecne platformy DocPlanner, wynika, że Meksyk, Brazylia i Hiszpania to kraje z najszczęśliwszymi lekarzami. Poziom szczęścia we Włoszech i w Polsce jest nieco niższy.

Mówi się, że zawód lekarza to powołanie, a radość z pomagania innym rekompensuje wysiłek i co-dzienne wyrzeczenia. Potwierdzają to wyniki badania, bowiem aż 81% lekarzy w Polsce jest zadowo-lonych ze swojej pracy. Co jest tego głównym powodem? Rozwój personalny oraz wynagrodzenie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Szczęścia, które przypada 20 marca, ZnanyLekarz.pl - jedna z naj-większych na świecie platform do rezerwacji wizyt lekarskich online - przedstawia wyniki międzynaro-dowego badania, które zostało zrealizowane po to, aby dowiedzieć się, jaki jest poziom szczęścia leka-rzy w różnych krajach świata. Udało się również uzyskać dane na temat najszczęśliwszych specjalizacji, czynników podnoszących poziom satysfakcji, a także słabych stron zawodu lekarza.
Pacjenci kluczem do szczęścia lekarza 
W zależności od kraju powody satysfakcji lekarzy z pracy mogą być różne. We wszystkich przypadkach dominuje jednak pacjent i jego opinia, zadowolenie, rekomendacja, co ma niewątpliwie wielką wagę świecie służby zdrowia. W Polsce pierwsze miejsce wśród źródeł satysfakcji zajmują ex aequo polecanie przez innych pacjentów (71%) oraz wierni i zadowoleni pacjenci (71%). Równie ważna, co nie powinno dziwić, jest pomoc innym (pacjentom, którzy tego potrzebują) - 66%. Inne aspekty, które uzasadniają ważność relacji lekarz - pacjent w Polsce to: pozytywna opinia na profilach internetowych (46%) czy podziękowanie od pacjenta (45%). Tylko 4% ankietowanych wskazało prezent od zadowolonego pacjenta jako czynnik szczęścia.
Którzy specjaliści są najszczęśliwsi i dlaczego? 
W tzw. top pięć specjalizacji lekarskich, których przedstawiciele określają się jako najszczęśliwsi, znalazły się: ginekologia, stomatologia, psychiatria, ortopedia oraz kardiologia. Na poziomie globalnym zdecydowana większość ankietowanych lekarzy ocenia się jako szczęśliwych w kontekście specjalności, którą wybrali, ponieważ 80% stwierdziło, że gdyby mogli się cofnąć w czasie, wybraliby tę samą specjalizację.
Na drodze do szczęścia: wynagrodzenie i zasoby
Pomimo ogólnego zadowolenia, polscy lekarze wskazali kwestie, które chcieliby poprawić, ponieważ wierzą, że nie są one realizowane tak, jak powinny. Na pierwszym miejscu znalazło się wynagrodzenie - 55% ankietowanych nie jest z niego zadowolona. Kolejne problemy to: rozwój personalny (25%) oraz uznanie dla wykonywanej pracy (23%), które jednocześnie są wysoko punktowanymi czynnikami decydującymi o szczęściu.
Niestety 34% specjalistów z branży czuje się wypalonych w pracy - pod tym względem Polska jest niechlubnym liderem (dla porównania w Hiszpanii to tylko 8% lekarzy, w Meksyku 12%, a we Włoszech – 26% specjalistów medycznych). Jako powody takiego stanu ankietowani wskazują przede wszystkim biurokrację (60%), nadgodziny (53%) oraz niskie wynagrodzenie (45%).
Niemniej jednak z badania wyłania się wniosek, który napawa optymizmem. Aż 60% lekarzy poleciłoby swoim dzieciom, aby poświęcili się medycynie lub w jakiemukolwiek zawodowi związanemu ze zdrowiem.
Czy lekarzy w innych krajach są  szczęśliwsi? 
W skali globalnej największy poziom szczęścia deklarują lekarze z Meksyku (z notą 4,9 na 5), Brazylii (4,6) oraz w Hiszpanii (4.5). Natomiast Włosi (4.2) i Polacy (3,9) są najmniej zadowoleni ze swojego zawodu. Jeśli w Meksyku i we Włoszech klucz do szczęścia leży w pasji lekarzy do ich pracy (odpowiednio 33% i 41%), to w Brazylii i Polsce liczy się rozwój personalny (odpowiedni 33% i 27%).

Jeśli chodzi o warunki pracy, które można poprawić, lekarze w trzech krajach (Brazylia, Włochy i Polska) deklarują, że nie są zadowoleni z wynagrodzenia i stanowi to dla nich główny problem. Najwięcej niezadowolonych jest w Brazylii (62%), w Polsce - 55%. Z drugiej strony Meksyk ma największą liczbę lekarzy zadowolonych z pensji (62%), ale specjaliści medyczni najbardziej w porównaniu do innych krajów ubolewają nad brakiem odpowiednich środków do pracy (31%).

Zdecydowana większość lekarzy w Polsce, Włoszech, Hiszpanii, Brazylii oraz w Meksyku zgadza się w jednym: poleciliby zawód lekarza swoim dzieciom. W pierwszej kolejności zrobiliby to specjaliści w Brazylii (85%), Hiszpanii (84%), Meksyku (75%). Nieco mniej zdecydowanie, ale wciąż chętnie, zawód lekarza polecają Włosi (66%) i Polacy - 60%.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Informacja prasowa_Czy lekarze w Polsce są szczęśliwi.Wyniki miedzynarodowego raportu Szczęśliwy Lekarz 2017_20.03.2017.doc

doc | 76 KB

Pobierz
Logo_ZnanyLekarz.jpg

grafika | 63,8 KB

Pobierz
Zdjecie_lekarz.jpg

grafika | 483 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
ZnanyLekarz przedstawia profil "Pacjenta 3.0"

temu

Głownie kobiety w wieku 25-34 lat, z dużych miast, aktywne zawodowo, dla których Internet jest naturalnym środowiskiem. Wymagająca wobec usług medycznych i preferująca umawianie się na wizyty online, która nie chce i nie ma czasu czekać w kolejce do lekarza, ale chce mieć pewność, że zdrowie swoje i najbliższych odda w najlepsze ręce, dlatego zwraca zatem uwagę na opinie o danym lekarzu. Oto główne cechy dzisiejszych pacjentów. Polska wyrównuje się z resztą świata, choć z pewnymi wyjątkami!
ZnanyLekarz.pl wspiera akcję: Polscy okuliści kontra jaskra

temu

Już 11 marca startuje ogólnopolska akcja "Polscy okuliści kontra jaskra", która potrwa do 17 tego miesiąca. W tym czasie w placówkach, które zgłosiły się udziału w akcji będzie można wykonać bezpłatne badania. Projekt zainicjowany został i realizowany jest przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO) oraz Sekcję Jaskry PTO, przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych. ZnanyLekarz.pl jest partnerem akcji.
ZnanyLekarz partnerem Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC) w Katowicach

temu

Już po raz trzeci w Katowicach spotkają się wybitni lekarze, przedstawiciele świata nauki, biznesu, finansów, rynku ubezpieczeniowego, organizacji pozarządowych, polityki, administracji państwowej i samorządowej oraz mediów. Tegoroczny Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC), odbędzie się w dniach 8-10 marca. Portal ZnanyLekarz po raz kolejny został partnerem wydarzenia.
ZnanyLekarz.pl wspiera naukę programowania dla dzieci

temu

Wywodzący się z Polski, portal do umawiania wizyt lekarskich online, rozpoczyna nową inwestycję. We współpracy z fundacją Girls Code Fun, wspiera edukację programistyczną dzieci. Już od lutego br. uczniowie i uczennice w wieku 8-12 lat, mieszkańcy Radomia, rozpoczęli bezpłatną naukę programowania komputerowego - Girls Code Fun Lab powered by ZnanyLekarz.pl

Koniec lata ... koniec miłości?

Według danych GUS w 2016 roku w Polsce rozwiodło się 64 tys. par i chociaż ten wynik jest lepszy niż w 2015, to i tak specjaliści biją na alarm. Dzieje się tak głównie za sprawą niezmiennego współczynnika rozwodów, czyli liczby małżeństw rozpadających się na 1000 nowych związków. I chociaż Polska nie dominuje wśród krajów europejskich w odsetku rozwodów, w przeciwieństwie do Belgii, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Portugalii czy nawet naszych sąsiadów – Czech i Węgrów, to specjaliści zwracają uwagę na tzw. sezonowość rozstań.