Depresja, bóle kręgosłupa i borelioza to najczęściej poszukiwane choroby w Polsce.

Depresja, bóle kręgosłupa i borelioza to najczęściej poszukiwane choroby w Polsce.

Opublikowany

• W ostatnim roku, jak wynika z analizy przeprowadzonej przez portal ZnanyLekarz.pl, najczęściej poszukiwaliśmy ginekologów, psychiatrów, ortopedów, dermatologów oraz stomatologów. •Wśród chorób dominowały: depresja, bóle kręgosłupa, borelioza, zaburzenia odżywania, nerwica, endometrioza czy choroba Hashimoto. • Kobiety (77%) dominowały w zakresie wyszukiwania informacji na temat zdrowia, chorób i lekarzy w porównaniu z mężczyznami (23%) oraz w wykorzystywaniu do tego nowych technologii. • 25-34 lata - to najsilniejsza grupa wiekowa (38%), poszukująca informacji o zdrowiu w Internecie; 21% stanowiły osoby w wieku 35-44. • Choroby, o których nadal mało wiemy: depresja, borelioza, endometrioza, choroba Hashimoto – na topie, jeśli chodzi o liczbę zapytań w całej Polsce.

Technologia, a w szczególności Internet, coraz bardziej przenika nasze życie. Dzisiaj jesteśmy w stanie uzyskać dostęp do informacji, w tym również na temat zdrowia, z różnych źródeł znajdujących się w sieci. Co skupiło uwagę i myśli Polaków w 2017 roku i jakie były najczęściej poszukiwane choroby? Aby dowiedzieć się, portal ZnanyLekarz.pl - jedna z największych platform na świecie specjalizująca się w rezerwacji wizyt lekarskich w Internecie – przeanalizowała zachowania użytkowników, uzyskując informacje czego szukają internauci, jakie schorzenia są najczęstsze, jaka jest dystrybucja płci, jakie choroby są najczęściej przeszukiwane w jakim regionie. Badanie pokazało wiele ciekawych wniosków.
Depresja: największy problem
Niewątpliwie tematem numer jeden, który najczęściej przewijał się wśród tematów w 2017 r. były tematy psychiatryczne i psychologiczne. Tylko w pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się odpowiednio: depresja na pierwszym miejscu (4%), zaburzenia odzywania (2%), nerwica (2%) czy zaburzenia snu (1,8%).  

Reasumując, obszar dotyczący naszego zdrowia psychicznego, zebrał ok 20% całości wyszukiwania  i był tematem numer jeden w większości województw. Warto zauważyć, iż z roku na rok rośnie liczba ludzi dotkniętych depresją. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aż 350 milionów ludzi na świecie, czyli około 5% całej populacji cierpi na depresję a każdego roku liczba ta ulega zwiększeniu. Biorąc pod uwagę Polskę okazuje się, że co 10% Polak choruje, a tylko połowa z nich otrzymuje fachową pomoc medyczną. Wynika to najczęściej ze źle postawionej diagnozy bądź braku chęci uzyskania pomocy przez chorego.

 - W efekcie obecnego szybkiego tempa i stylu życia, stresu oraz braku umiejętności radzenia sobie z problemami, coraz więcej osób choruje na zaburzenia psychiczne. Polacy coraz częściej i chętniej korzystają z pomocy psychologa i psychiatry. Dzieje się tak dlatego, że w ciągu ostatnich 20 lat temu zmieniło się ich podejście do zdrowia psychicznego, zwłaszcza do depresji. Brakuje miejsc w publicznej służbie zdrowia, wielu z nas nie chce czekać w wielomiesięcznych kolejkach do specjalisty więc korzysta z dostępnych, nowoczesnych rozwiązań, gdzie szybko i sprawnie można znaleźć psychologa czy psychiatrę – mówi Agata Czaja-Michaud, psycholog i psychoterapeuta.
Pęd ku zdrowiu – wygrywa płeć piękna
Kobiety są najbardziej zaangażowane w zdrowie swoje i najbliższych, a także znalezienie odpowiedzi na nurtujące je pytania, choroby, dolegliwości. Nie dziwi zatem fakt, że ponad dwie trzecie (77%) wśród analizowanej w 2017 roku próby, stanowią przedstawicielki płci pięknej. W szczególności najbardziej aktywne są kobiety w wieku od 25 do 34 lat (38%).

Powyższe statystyki usprawiedliwiają fakt, że wśród najczęściej wyszukiwanych schorzeń są te związane ze sprawami kobiecymi. Już sama, wcześniej wspominana depresja, jak wynika z analizy WHO - dwa razy częściej dopada ona kobiety niż mężczyzn Ponadto na szczeblu krajowym wśród dziesięciu najbardziej popularnych chorób znalazły się: endometrioza i choroba Hashimoto, odpowiednio na szóstym i siódmym miejscu w klasyfikacji. W sumie aż 10% wszystkich zapytań dotyczy schorzeń typowo kobiecych.
Choroby, o których głośno, ale nadal mało wiemy na ich temat 
Duża liczba zapytań dotyczyła chorób takich jak: borelioza (3%), choroba Hashimoto (2%), endomietrioza (2%) czy nerwica (2%). Popularność w wyszukiwaniu wspomnianych fraz można tłumaczyć coraz większym zaangażowaniem mediów tradycyjnych w rozpowszechnianiu informacji o powyższych chorobach. Do tego warto wspomnieć o coraz większej świadomości społeczeństwa o grupie chorób autoimmunologicznych. Rozmaite książki, artykuły oraz poruszanie tematów o nieznajomej chorobie przez popularnych influencerów może tłumaczyć popularność szukania informacji o analizowanych frazach w sieci, na różnych stronach, które często niestety nie dają wystarczającej wiedzy. W dalszym ciągu jako społeczeństwo nie wiemy do jakiego specjalisty powinniśmy się udać, nie wspominając o identyfikacji pierwszych objawów.

W zestawieniu znalazły się także choroby, które wymagają wsparcia ortopedycznego: bole kręgosłupa (3,7%) czy zespół cieśni nadgarstka (1,8%) odpowiednio na drugim i dziewiątym miejscu. Co ciekawe jednak, że w dalszej kolejności pojawiły się jeszcze tematy ortopedyczne takie jak: rwa kulszowa (1,1%), skolioza (1%) i inne – łącznie około 7% badań krajowych.
                               Najczęściej poszukiwane choroby w 2017 r. (Top 30)
 1. Depresja
 2. Bóle kręgosłupa
 3. Borelioza
 4. Zaburzenie odżywania
 5. Nerwica
 6. Endometrioza
 7. Choroba Hashimoto
 8. Zaburzenia snu
 9. Zespół cieśni nadgarstka
 10. Hemoroidy
 11. Wypadanie włosów
 12. Niepłodność
 13. Zespół policystycznych jajników
 14. Rwa kulszowa
 15. Łuszczyca
 16. Atopowe zapalenie skóry
 17. DDA dorosłe dzieci alkoholików
 18. Borderline
 19. Choroba Alzhimera
 20. Choroba Parkinsona
 21. Uzależnienia
 22. Nerwica natręctw
 23. Przepuklina
 24. Łysienie
 25. Trądzik
 26. Menopauza
 27. Zespół Aspergera
 28. Anoreksja
 29. Zaburzenia osobowości
 30. Kłykciny kończyste
- Wyniki najczęściej wyszukiwanych problemów zdrowotnych za pośrednictwem portalu ZnanyLekarz.pl to bardzo dobra diagnoza niezaspokojonych potrzeb przez publiczny system opieki zdrowotnej. Użytkownicy portalu szukają pomocy za jego pośrednictwem w sprawach o których wiadomo, że do lekarza publicznego trzeba czekać miesiącami. To osoby aktywne zawodowo, młode, z dużych miast, które chcą problem ze zdrowiem rozwiązać w sposób sprawny, żeby w jak najmniejszym stopniu ucierpiało życie zawodowe – mówi Ewa Borek, Prezes Fundacji My Pacjenci.
Różnice między regionami
Zawężając analizę do pięciu najczęściej wyszukiwanych chorób dla każdego województwa, wyniki wskazują na drobne różnice. W dziesięciu regionach dominuje „depresja”, która ustępuje roli lidera w województwach: łódzkim („borelioza”), śląskim, wielkopolskim i dolnośląskim („bóle kręgosłupa”), lubelskim („endometrioza”) i świętokrzyskim („wypadanie włosów”). Niektóre zaburzenia są poszukiwane wyłącznie w niektórych obszarach geograficznych. Jednym z przykładów jest województwo mazowieckie, w którym na pierwszym miejscu (niewiele wyżej niż „depresja”) znalazła się „biegunka”. Podobnie problem „przepukliny” pojawia się tylko w woj. świętokrzyskim, na piątym miejscu, „otyłość” - na czwartej pozycji w woj. opolskim czy „choroby pasożytnicze” w woj. podlaskim.

- Badanie, które przeprowadziliśmy, również w innych krajach, potwierdza, że świat cyfrowy jest naturalnym środowiskiem, gdzie najczęściej szukamy informacji o zdrowiu, lekarzy, odpowiedzi na pytania oraz pierwszych informacji o chorobach. Wiemy również, że do śledzenia informacji o zdrowiu i lekarzach przyznaje się ponad 80% naszego społeczeństwa. Znalezienie informacji na temat choroby, objawów czy nawet leczenia wydaje się proste. Jak się jednak okazuje, nadal nie mamy wystarczającej wiedzy i szukamy jej w miejscach, gdzie są lekarze/profesjonaliści, którzy mogą nam udzielić profesjonalnej porady czy pomocy – mówi Iwona Dziedzic-Gawryś. PR Manager w ZnanyLekarz.pl.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.