Czy wygląd ma znaczenie?

Czy wygląd ma znaczenie?

Opublikowany

Mówi się czasami, że wygląd nie ma znaczenia, że liczy się wnętrze. Badania pokazują, że jest jednak inaczej. Okazuje się, że występują liczne zależności pomiędzy naszym wyglądem a psychiką.

Już dawno zauważono, że to, jak się czujemy, wpływa na to jak wyglądamy i jak się prezentujemy. Jest to bardzo widoczne w przypadku osoby chorującej na depresję. Matowa skóra twarzy, pozbawione blasku oczy, przygarbiona sylwetka, brak energii w ruchach. Z kolei badacze z University of Hertfordshire wskazali, że kobiety w gorszym nastroju częściej zakładają jeansy (2/3 badanych) i obszerne, workowate góry (52%). Jednocześnie kobiety przyznały, że kiedy są szczęśliwe częściej zakładają swoją ulubioną spódnicę (62%) niż kiedy mają gorszy nastrój.
To, jak wyglądamy, przekłada się na to, jak funkcjonujemy społecznie. Z różnych badań wynika, że ludzi lepiej wyglądający mają też trochę lepiej w życiu. Okazuje się, że osobom zadbanym, ocenianym przez nas jako atrakcyjne, skłonni jesteśmy przypisać więcej pozytywnych cech (np. że są one dobre). Wzbudzają one również w nas więcej zaufania i chętniej im pomagamy. Zjawisko to nazywa się efektem aureoli (lub efektem halo) i zostało potwierdzone m. in. przez prof. psychologii Harolda H. Kelleya.
- Istnieje wiele drobnych sposobów na poprawę nastroju. Monika Goworek, (psycholog, coach Icc, terapeuta TSR i eskpert portalu ZnanyLekarz) zwraca uwagę na jeden z nich – zadbanie o swoją atrakcyjność zewnętrzną. Oczywiście przy poważnych kryzysach, obniżonym nastroju, apatiiwarto udać się do specjalisty, gdyż nie jest to główny czy jedyny determinant poprawy samopoczucia.
Osoby, które dobrze wyglądają, nie tylko są uważane za bardziej sympatyczne i miłe, ale również więcej zarabiają. Do takich wniosków doszedł Barry Harper z London Metropolitan University. Z jego badań wynika, że ci, którzy lepiej się prezentuj, zarabiają więcej o 19,5% – jeśli chodzi o mężczyzn – i o 13,1% - w przypadku kobiet. Z kolei badania Johna Cawleya pokazują, że wzrost wagi u kobiet o 30 kg powoduje spadek zarobków o 9%.
Warto zwrócić również uwagę, że często jesteśmy oceniani na podstawie pierwszego wrażenia. Proces ten jest często nie do końca uświadomiony przez osobę oceniającą. Warto o tym pamiętać więc, że to, jak wyglądamy, może przełożyć się na dalszy przebieg procesu rekrutacji lub późniejszą chęć (lub jej brak) spotkania się z nami u osoby, która właśnie nas poznała.
Oczywiście na pewne aspekty dotyczące naszego wyglądu nie mamy wpływu. Jednak mamy wpływ na to, czy jesteśmy zadbani czy nie. Przetłuszczone włosy i niechlujny ubiór mogą odstraszać i sprawić, że nawet posiadana przez nas uroda nie będzie dostrzeżona. Dbanie o siebie ma też inną korzyść. Psycholodzy uważają, że to jak się ubieramy i prezentujemy wpływa również na nasze samopoczucie, na pewność siebie. Poprawiając swój wygląd możemy zatem wpłynąć na poprawę tego, jak się czujemy. Czasami drobna zmiana (pójście do fryzjera, założenie ulubionej spódnicy) poprawi nam codzienny nastrój czy zwiększy motywację do działania.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Bijemy rekord w resuscytacji w ZnanyLekarz!

temu

16 października obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji co roku w połowie października organizowany jest rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób. ZnanyLekarz przyjaźni się z Fundacją WOSP i też postanowił przyłączyć się do akcji. Jak poszło?
ZnanyLekarz.pl wspiera ogólnopolską kampanię świadomości łuszczycy ODKRYJ POZNAJ ZAAKCEPTUJ

temu

24 lipca  2018 r. wystartowała Ogólnopolska Kampania świadomości łuszczycy ODKRYJ POZNAJ ZAAKCEPTUJ. Portal ZnanyLekarz jest partnerem akcji.
ZnanyLekarz wspiera Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi i działania Fundacji DKMS

temu

Każdego roku na świecie około 840 000 osób słyszy diagnozę - nowotwór krwi. To choroba, która nie zna granic, może przyjść do każdego, bez względu na wiek, płeć, status społeczny. To także choroba „bez winy” – dotyka osób, które dbają o zdrowie, unikają używek czy innych
Depresja, bóle kręgosłupa i borelioza to najczęściej poszukiwane choroby w Polsce.

temu

• W ostatnim roku, jak wynika z analizy przeprowadzonej przez portal ZnanyLekarz.pl, najczęściej poszukiwaliśmy ginekologów, psychiatrów, ortopedów, dermatologów oraz stomatologów. •Wśród chorób dominowały: depresja, bóle kręgosłupa, borelioza, zaburzenia odżywania, nerwica, endometrioza czy choroba Hashimoto. • Kobiety (77%) dominowały w zakresie wyszukiwania informacji na temat zdrowia, chorób i lekarzy w porównaniu z mężczyznami (23%) oraz w wykorzystywaniu do tego nowych technologii. • 25-34 lata - to najsilniejsza grupa wiekowa (38%), poszukująca informacji o zdrowiu w Internecie; 21% stanowiły osoby w wieku 35-44. • Choroby, o których nadal mało wiemy: depresja, borelioza, endometrioza, choroba Hashimoto – na topie, jeśli chodzi o liczbę zapytań w całej Polsce.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.