Hasło „Szukam dobrego pediatry” dominuje zarówno w rozmowach bezpośrednich, ale przede wszystkim w Internecie. Każdy rodzic wie, jak trudne jest to zadanie i jak wiele czynników trzeba uwzglednić. W końcu chodzi o nasze dziecko, a najprawdopodobniej przez następnych kilka lat to z tą osobą będziemy się regularnie spotykać. Czym się zatem kierować przy wyborze dziecięcego specjalisty, oto 5 prostych kroków.
Poczytaj opinie
Internet jest najprawdopodobniej jednym z największych wynalazków technologicznych i niezmierzonym źródłem informacji i opinii. Znajdziemy informacje o lekarzach, przychodniach, szpitalach, ale także opinie na ich temat. Na forach czy grupach dyskusyjnych znajdziemy sporo informacji na ten temat, ale często niezweryfikowanych, zatem czy warto się nimi sugerować? Są jednak portale, w których nie tylko znajdziemy konkretnego specjalistę, ale sprawdzimy co piszą o nim jego pacjenci (merytoryczne opinie dodawane przez prawdziwych użytkowników, zarówno pozytywne jak i negatywne). W tych miejscach można znaleźć cenne wskazówki w kwestii wyboru lekarza-pediatry. Zawsze może również pomóc rodzina, przyjaciele lub sąsiedzi, pod warunkiem, że rzeczywiście korzystali z usług wybranej placówki lub lekarza.
Sprawdź dostępność
Pediatrzy są jednymi z najbardziej obleganych lekarzy. Zanim zdecydujemy się na konkretnego specjalistę, warto się upewnić, że w razie nagłej choroby nie okaże się, że możemy być przyjęci za dwa tygodnie:( Zwłaszcza w przypadku leczenia przez NFZ, czas oczekiwania na wizytę jest dłuższy, mimo to nadal jest to opcja, w przypadku pediatry, częściej wybierana, aniżeli prywatna wizyta. Pamiętajmy jednak, że choroba może zaatakować nagle i wtedy szybki termin wizyty praktycznie staje się koniecznością.
Dobry kontakt kluczem do sukcesu
Dobry pediatra powinien chcieć i potrafić odpowiedzieć na nasze pytania dotyczące zdrowia dziecka czy jego rozwoju. Jeśli nie jest w stanie wyjaśnić, jak powinnaś opiekować się chorym dzieckiem, jak pomóc dziecku, najprawdopodobniej wizyty u niego nie będą najlepszym wyborem. Zwróćmy uwagę także na czas, który lekarz nam poświęca, zastanówmy się, czy wizyta skracana do minimum, w pośpiechu (chyba że podyktowana uzasadnioną przyczyną), traktowanie rodzica jak intruza, który zadaje dużo pytań, jest dobra dla naszego dziecka, czy takiego lekarza szukaliśmy. Pamiętajmy, że nasze pociechy często boją się wizyt w lekarskich gabinetach i pediatra powinien obchodzić się z nimi szczególnie delikatnie i z wyrozumiałością, nie lekceważąc strachu czy stresu.
Kompetencje
Prawdopodobnie najtrudniejszy punkt do zrealizowania. Większość pacjentów nie zna się na medycynie na tyle, aby obiektywnie ocenić kompetencje lekarza. Można zrobić rozeznanie w samym środowisku lekarskim, kompetentni lekarze są zazwyczaj szanowani w środowisku i mają dobrą opinie wśród swoich kolegów. Nie próbujmy raczej oceniać kompetencji lekarza na własną rękę, zwłaszcza kierując się czyimiś przypuszczeniami, zasłyszanymi opowieściami czy poradami z forów internetowych. Na rynku działają już narzędzia, dzięki którym możemy zweryfikować informacje o danym specjaliście, a w przypadku lekarzy dziecięcych jest to bardzo ważne, np. znanylekarz.pl, gdzie pacjenci zamieszczają merytoryczne opinie o danym lekarzu, u którego już byli. Przy wszelkiego rodzaju wątpliwościach odnośnie diagnozy czy podjętego leczenia dobrze jest zasięgnąć rady jeszcze innego specjalisty.
Dobre wrażenie
To chyba w każdym zawodzie się sprawdza i niejednokrotnie daje podstawę do dalszej współpracy. Na nic się zdadzą kompetencje na miarę światową, jeśli lekarz nie budzi zaufania, a wręcz odstrasza już przy pierwszej wizycie. Jeśli nie masz zaufania do pediatry możesz, nawet nie do końca świadomie, unikać z nim spotkania lub dążyć do jak najszybszego zakończenia wizyty. Ważne jest także nasze nastawienie, postarajmy się zatem, aby mieć do wybranego specjalisty stosunek co najmniej neutralny, a najlepiej pozytywny. Tylko wtedy jest szansa na długofalową i pozytywną współpracę.
Znalezienie dobrego specjalisty to spore wyzwanie, ale dużo zależy też od nas samych. To wbrew pozorom po stronie rodziców, jest do wykonania największa praca, która w konsekwencji sprawi, że nasze dziecko będzie pod właściwą opieką, a my sami będziemy mieć poczucie, że zrobiliśmy wszystko, co było możliwe. Pamiętajmy także o naszych dzieciach i starajmy się nie fundować im dodatkowych stresów, w postaci wizyt u niekompetentnego, niedostępnego czy niesprawdzonego specjalisty.