W czasach, gdy na wizytę do lekarza specjalisty musimy czekać kilka miesięcy, coraz częściej wybieramy wizyty prywatne. Jednocześnie żeby nie tracić pieniędzy i czasu, wykorzystujemy Internet jako źródło informacji. Firma SentiOne, na zlecenie Telemedi.co i ZnanyLekarz.p...
Stomatolog potrzebny od zaraz!
Badanie prowadzone przez cały 2015 rok przez SentiOne, pozwoliło ustalić, o jakich specjalistach dyskutujemy najczęściej. Spośród prawie 7 milionów wpisów na temat 25 najczęściej wspominanych w dyskusjach specjalizacji, aż 23% dotyczyło stomatologów. Najczęściej wyszukiwano o nich informacji już w pierwszym kwartale, głównie dlatego, że tylko wtedy można liczyć na wizytę w ramach NFZ. Niestety bezpłatna wizyta u stomatologa często kończy się tym, że usługa nie będzie wykonana w taki sposób, w jaki byśmy sobie tego życzyli, np. za lepszej jakości, niewidoczne plomby i tak trzeba dopłacać, a o niektóre usługi trzeba specjalnie prosić. Jeśli do tego dochodzą nagłe przypadki, ból, gorączka, osłabienie, wówczas nie możemy sobie pozwolić na czekanie w kolejce na wizytę, potrzebujemy pomocy na już i taką, prywatną, wybieramy.
Opinie o stomatologach są w większości przypadków neutralne lub pozytywne, co sugeruje, że specjaliści ci wywiązują się ze swoich obowiązków, oczywiście w ramach płatnych wizyt. O stomatologach więcej chcą wiedzieć kobiety – aż ľ wszystkich postów zostało opublikowanych właśnie przez nie. Najczęściej szukamy opinii o dentystach przez Facebooka. To oznacza, że ufamy małym społecznościom, najczęściej z najbliższego nam otoczenia.
Dobry ginekolog na wagę złota
Ginekolodzy są drugą najczęściej poszukiwaną grupą specjalistów, a wpisy o nich stanowią aż ok. 20% wszystkich postów o lekarzach. Specjaliści ci są poszukiwani przez cały rok, jednak największe zainteresowania widoczne jest w połowie marca, a najmniejsze w okresie wakacyjnym. Sytuacja ta może wynikać z faktu, że większość dobrych ginekologów zapisuje swoje pacjentki na badania z przynajmniej półrocznym wyprzedzeniem, więc kobiety nie muszą ciągle szukać kolejnego lekarza. W przypadku ciąży zdarza się, że płatna wizyta jest koniecznością, a mało który ginekolog podejmuje się prowadzenia ciąży w ramach NFZ. Dlatego właśnie poszukiwania specjalisty online w tym zakresie są najpopularniejsze. Jest to zrozumiałe, gdyż jeśli już musimy płacić za wizyty, które jak wiemy w czasie ciąży są dość częste, to chcemy trafić do sprawdzonego i dobrego specjalisty. Znalezienie takiego jest trudniejsze jeśli mieszkamy w małej miejscowości, stąd tak wiele dyskusji w sieci, związanych z poleceniem dobrego lekarza. Drugą ważną kwestią jest sama wizyta ginekologiczna, która wiąże się z dużym stresem, a wykonanie badania dla niektórych kobiet jest szczególnie wstydliwe. Dlatego dobry lekarz nie tylko zrobi to, co należy do jego obowiązków, ale również zadba o komfort psychiczny pacjentki i właściwą atmosferę. Określenie więc lekarza mianem „dobrego ginekologa” zależy od wielu czynników, a każdy z nich jest niezwykle istotny dla kobiet.
Podobnie jak w przypadku stomatologów opinie o ginekologach również są przeważnie neutralne i pozytywne, tylko niecałe 4% wszystkich postów miało negatywny wydźwięk. O ginekologach rozmawiamy na Facebooku – aż 87% wpisów oraz na forach, w tym na wizaz.pl lub f.kafeteria.pl – prawie 11%. Nikogo nie powinien dziwić fakt, że informacji o ginekologach najczęściej szukają kobiety i stanowią one 93% autorek wszystkich postów.
Pomoc psychiatryczna nie jest tematem tabu
Prawie 11% wpisów w temacie poszukiwania dobrego specjalisty, dotyczy psychiatrów. Najwięcej wypowiedzi pojawia się w połowie kwietnia oraz w okresie jesienno-zimowym. Z każdym rokiem świadomość tego, że problemy psychiczne to takie same schorzenia, jak każde inne dotyczące naszego ciała, zwiększa się. Tym samym rośnie zapotrzebowanie na dobrych psychiatrów. Wynika to także ze zmiany naszego trybu życia - przez komputery jesteśmy odcięci od społeczeństwa, przez zbyt nadgorliwe wychowanie, nie jesteśmy w stanie radzić sobie nawet z drobnymi problemami. Dodatkowo narastający konsumpcjonizm i wszechobecna dostępność używek, potęgują ryzyko chorób psychicznych. Niejednokrotnie dochodzi do tego jeszcze wstyd przed przyznaniem się do choroby i przeświadczenie chorych, że stan przeminie samoistnie.
Zjawisko wstydu jest bardzo widoczne w momencie, gdy sprawdzimy miejsca, w których powstają wpisy o psychiatrach. Facebook nadal stanowi tu najpopularniejsze źródło – 46%, jednak nie jest to już tak duża przewaga, jak w przypadku każdego innego specjalisty. Aż 23% wszystkich postów powstaje na różnych portalach, ponieważ zapewniają one większą anonimowość niż portale społecznościowe, gdzie podpisujemy się imieniem i nazwiskiem. 14% to mikroblogi, a 12% to fora dyskusyjne. Opinie o psychiatrach są również w większości neutralne i pozytywne, jednak aż 8,4% stanowią wpisy negatywne i jest to największa liczba wśród wszystkich specjalistów. Można więc stwierdzić, że to właśnie psychiatrzy są grupą lekarzy, w której najtrudniej znaleźć dobrego specjalistę. Na podobnym poziomie poszukują ich kobiety 56%, jak i mężczyźni 44%, ale to mężczyźni są częściej niezadowoleni z ich pracy.
Dermatolog dla każdego
Podobna ilość wpisów, ponad 11% analizowanych przez SentiOne specjalizacji, dotyczy dermatologów. Pisze się o nich najwięcej na początku oraz pod koniec roku. Wynika to zapewne z faktu wcześniej wspomnianych zapisów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Dyskusje o dermatologach chętnie prowadzimy na Facebooku, wśród znajomych. Kolejnym, ale już dużo mniej popularnym źródłem informacji, są fora – stanowią 9% dyskusji. Wypowiedzi o dermatologach są neutralne lub pozytywne, a najczęściej autorkami wpisów o tych specjalistach są kobiety – 80%. Taki wynik mógłby sugerować, że kwestia dbania o swój wygląd, to nadal tylko domena kobiet. Mężczyźni rzadziej przyglądają się swojemu ciału, sporadycznej też widzą potrzebę udania się do specjalisty.
Kogo jeszcze szukamy?
Kolejne miejsca na liście najbardziej poszukiwanych specjalistów zajmują: okuliści, pediatrzy, chirurdzy, ortopedzi, ortodonci i laryngolodzy. W zdecydowanej większości informacji o nich poszukujemy również na początku roku, wyjątkiem są tutaj pediatrzy, o których wpisy powstają najczęściej przez cały okres jesienno-zimowy ze względu na wzrost zachorowań wśród dzieci. W przypadku wszystkich specjalistów najczęstszym miejscem dyskusji konsekwentnie okazuje się Facebook, a dużo dalej za nim dopiero fora i portale. Wpisy o nich mają charakter neutralny lub pozytywny, a posty pisane są w dużej mierze głównie przez kobiety.
Oprócz poszukiwania różnych specjalistów, coraz częściej chcemy też mieć możliwość szybko umówienia się na wizytę, a także sprawdzenia opinii innych pacjentów o lekarzu, do którego udajemy się na konsultację. Ponad 1,5 wizyt w danym okresie umówionych zostało przez serwis znanylekarz.pl, a najczęściej poszukiwani specjaliści to odpowiednio: ginekolodzy, dermatolodzy, psychiatrzy. Z danych serwisu wynika, że najczęściej umawiają się kobiety (73%), a najpopularniejszym dniem jest poniedziałek. Zainteresowanie specjalistami ginekologami jest bardzo duże w serwisie przez cały rok, podobny wniosek znalazł się w raporcie SentiOne. Jednak zdecydowany wzrost przypada po wakacjach. Zaskoczeniem może być większa popularność stomatologów w okresie przedwakacyjnym, co może wynikać z faktu, że odwiedzamy nowe miejsca i chcemy uniknąć spotkania z dentystą, a już na pewno nieznanym i mieć czas na odpoczynek. Jeśli chodzi o psychiatrów, to najczęściej umawiamy się w tzw. okresie najbardziej depresyjnym - wrzesień, październik, listopad. Ostatnia popularna specjalizacja to dermatolodzy. Obserwujemy wzmożony ruch w obszarze tych specjalistów od marca, kiedy rozpoczyna się także sezon alergiczny.
Pełny raport „Jakich lekarzy poszukujemy najczęściej” do pobrania tutaj: http://bit.ly/1YRFmyx