Portal ZnanyLekarz sprawdził, kim są polscy pacjenci, ale także ich koledzy z innych krajów, którzy szukają lekarza online, kiedy najczęściej dokonują rezerwacji oraz jak wykorzystują e-usługi w kontekście swojego zdrowia. Jak pokazały wyniki Raportu najczęściej szukamy lekarza i rezerwujemy wizyty przez internet na początku tygodnia, zdecydowanie robią to kobiety z dużych miast, coraz częściej wykirzystując do tego smartfony.
Jeszcze kilka lat temu nie wyobrażaliśmy sobie, że do lekarza będziemy się umawiać za pośrednictwem internetu. Dziś, wraz ze zmieniającymi się nawykami pacjentów oraz dynamicznym rozwojem e-usług, zainteresowanie dokonywaniem rezerwacji wizyt lekarskich online rośnie z roku na rok. Dzięki temu polscy pacjenci mogą szybko umówić wizytę do wybranego specjalisty bez wychodzenia z domu, ale także sprawdzić opinie na ich temat. Kim zatem są, jak i kiedy Polacy najczęściej dokonują rezerwacji lekarskich online ?
Jak pokazują wyniki zaprezentowane w Raporcie: Profil, zachowania i zwyczaje Polaków rezerwujących wizyty lekarskie przez internet, polski pacjent jest głównie młodą kobietą. Co ciekawe jednak w porównaniu z ubiegłym rokiem, do 29% wzrosła liczba mężczyzn korzystających z tej formy umawiania wizyt lekarskich - wzrost o 5 pkt. procentowych. 25-34 lata - w takim przedziale wiekowym jest najczęsciej nasz pacjent, osoba aktywna zawodowo, dysponująca środkami na opłacenie prywatnej wizyty u lekarza. W porównaniu do roku poprzedniego widać niewielki wzrost (kilka punktów procentowych) w grupach 18-24 i 35-44 lata. Niestety nadal najstarsze grupy wiekowe preferują tradycyjne formy rezerwacji. Przeważa nadal mieszkaniec największych aglomeracji, głównie z Warszawy.
Polscy pacjenci najczęściej zabierają się do poszukiwania specjalisty i umawiania wizyt od poniedziałku w godzinach popołudniowych. Najwięcej wyszukań przypada na godziny 13.00 - 19.00. Co ciekawe im dalej w tydzień, tym rzadziej zajmujemy się poszukiwaniem lekarzy. Zdecydowanie częściej (już 46%) niż rok temu robimy to za pośrednictwem smartfonów - wzrost o 10 pkt. procentowych!
Jeśli zaś o rezerwację wizyt, okazuje się, że umawiamy wizyty najczęściej w dni powszednie – ok. 80% wszystkich rezerwacji we wszystkich krajach. Podobnie jak w przypadku poszukiwania lekarzy, najczęściej umawiamy wizyty w poniedziałek (w Polsce 22%), każdego kolejnego dnia tygodnia poziom rezerwacji nieznacznie spada. Co ciekawe, rezerwacji dokonujemy najczęściej z 6-dniowym wyprzedzeniem.
Najpopularniejszą specjalizacją pod względem wyszukań i liczby umówionych wizyt jest ginekolog. W grupie TOP 5 znaleźli się także odpowiednio: stomatolog, ortopeda, chirurg oraz dermatolog.
Borelioza, depresja i problemy z kręgosłupem - takich informacji najczęściej szukali pacjecni w Polsce za pośrednictwem portali do rezerwacji wizyt lekkarskich. Ponadto specjalistów od w/w schorzeń ale też badań ultrasonograficznych. To dobry sygnał, że zwiększa się świadomość leczenia, kontroli swojego zdrowia, a przede wszystkim profilaktyki! Jeśli dodatkowo spojrzymy na wskaźnik zapytań skierowanych bezpośrednio do lekarzy i specjalistów (w Polsce w 2017 r. było ich ok 50.000) mamy kolejny ważny trend mówiący o tym, że polscy pacjenci szukają rzetelnych i profesjonalnych źródeł informacji dotyczących zdrowia.
- Analiza, którą przeprowadziliśmy pokazała, że pacjent w Polsce z roku na rok przechodzi metamorfozę. W tym roku jest młodą kobietą, ale dużo wskazuje na to, że już za rok to może być też mężczyzna. Możemy również, patrząc na rosnące wskaźniki, spodziewać się, że nasz pacjent będzie częściej umawiał wizyty lub szukał lekarza korzystając ze smartfona, obecnie nadal wykorzystuje do tego komputer - mówi Iwona Dziedzic-Gawryś, PR Manager w ZnanyLekarz.pl. - Polski pacjent jest świadomym konsumentem nowych technologii, zwłaszcza w kontekście swojego zdrowia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości chce móc zapytać profesjonalisty online, ale już nie internet i fora. Ten trend jest równie silny, nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach. Chętnie czytamy i dodajemy opinie, nie boimy się krytycznych komentarzy, ale w kwestiach zdrowotnych zdajemy się na wiedzę lekarzy i specjalistów, niejednokrotnie znajdując ich w sieci. Nadal częściej umawimy się na wizytę lekarską aniżeli leczymy się w internecie, co jest na pewno dobrym sygnałem - dodaje Iwona Dziedzic-Gawryś.
Pełna wersja raportu jest dostępna w załączniku.